Årets Amandanominerte

Amandajuryen har i dag offentligjort nominasjonene for Amandaprisen 2021: Årets mest nominerte film er 'Ninjababy' med 11 nominasjoner, tett etterfulgt av 'Den største forbrytelsen' med ni nominasjoner og 'Gritt' med syv nominasjoner.

Redaksjonen, 16.06.2021

AMANDA pressebilde 800x560

Amandaprisen deles ut 21. august på Festiviteten i Haugesund. Amanda er en del av Den norske filmfestivalen som finner sted 21.–27. august 2021. Filmene som vurderes skal ha hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2020 til 30. juni 2021.

De nominerte:

Beste norske kinofilm

  • «Kunstneren og tyven» (regi: Benjamin Ree, produsent Ingvil Giske)
  • «Generasjon Utøya» (regi: Aslaug Holm og Sigve Endresen, produsent: Tore Buvarp)
  • «Ninjababy» (regi: Yngvild Sve Flikke, produsent: Yngve Sæther)

Beste regi

  • Benjamin Ree for «Kunstneren og tyven»
  • Silje Salomonsen og Arild Østin Ommundsen for «Tottori – Sommeren vi var alene»
  • Yngvild Sve Flikke for «Ninjababy»

Beste mannlige skuespiller

  • Arthur Berning for «Ninjababy»
  • Jakob Oftebro for «Den største forbrytelsen»
  • Pål Sverre Hagen for «Dianas bryllup»

Beste kvinnelige skuespiller

  • Birgitte Larsen for «Gritt»
  • Kathrine Thorborg Johansen for «Oslo – København»
  • Kristine Kujath Thorp for «Ninjababy»

Beste mannlig birolle

  • Nader Khademi for «Ninjababy»
  • Dennis Storhøi for «Prosjekt Z»
  • Michalis Koutsogiannakis for «Den største forbrytelsen»

Beste kvinnelige birolle

  • Pia Halvorsen for «Den største forbrytelsen»
  • Marte Magnusdotter Solem for «HAN»
  • Marte Wexelsen Goksøyr for «Gritt»

Beste barnefilm

  • «Bortebane» (regi: Line Hatland, prod: Ingvil Giske og Mari Monrad Vistven)
  • «Knutsen & Ludvigsen 2 – Det store dyret » (regi: Gunhild Enger og Rune Spaans, produsent: Ingunn Sundelin og Eric Vogel)
  • «Tottori – Sommeren vi var alene» (regi: Silje Salomonsen og Arild Østin Ommundsen, produsent: Gary Cranner)

Beste dokumentarfilm

  • «Generasjon Utøya» (regi: Aslaug Holm, Sigve Endresen, produsent: Tore Buvarp)
  • «Kunstneren og tyven» (regi: Benjamin Ree, produsent: Ingvil Giske)
  • «Odelsgut og fantefølge» (regi: Merethe Offerdal Tveit, produsent: Kristine Ann Skaret)

Beste filmmanus

  • Benjamin Ree og Robert Stengård for «Kunstneren og tyven»
  • Itonje Søimer Guttormsen for «Gritt»
  • Johan Fasting, medforfattere; Yngvild Sve Flikke og Inga H. Sætre for «Ninjababy»

Beste utenlandske kinofilm

  • «Et glass til» (regi: Thomas Vinterberg, distributør: Arthaus)
  • «The Father» (regi: Florian Zeller, distributør: Storytelling Media)
  • «Promising Young Woman» (regi: Emerald Fennell, distributør: United International Pictures)

Beste kortfilm

  • «Greetings from Myanmar» (regi og produsent: Sunniva Sundby og Andreas J. Riiser)
  • «Sju Mil» (regi og produsent: Eilif Bremer Landsem)
  • «What is a Woman» (regi og produsent: Marin Håskjold)

Beste originalmusikk

  • Johan Söderqvist for «Den største forbrytelsen»
  • Kåre Chr. Vestrheim for «Ninjababy»
  • Thomas Dybdahl for «Tottori – Sommeren vi var alene»

Beste Produksjonsdesign/scenografi

  • Nina Buer Brun, Marianne Stranger og Ann Kristin Talleraas for «Gritt»
  • Olve Askim for «Knutsen & Ludvigsen 2 – Det store dyret»
  • Ulrika Axén og Tobias Eiving for «Den største forbrytelsen»

Beste lyddesign

  • Alexander Dudarev for «Gunda»
  • Erik Ljunggren for «Gritt»
  • Hugo Ekornes og Gisle Tveito for «Ninjababy»

Beste maske/sminke

  • Grethe Gunn Solberg Hansen for «Dianas bryllup»
  • Maria Bjørnnes Hermansen og Fie Baro for «Prosjekt Z»
  • Sara Klänge for «Den største forbrytelsen»

Beste foto

  • Egil Håskjold Larsen og Victor Kossakovsky for «Gunda»
  • Marianne Bakke for «Ninjababy»
  • Patrik Säfström og Egil Håskjold Larsen for «Gritt»

Beste visuelle effekter

  • Dennis Kleyn og Peer Lemmers for «Dragevokterens jul»
  • Inga H. Sætre for «Ninjababy»
  • Lars Erik Hansen for «Den største forbrytelsen»

Beste klipp

  • Christian Siebenherz og Elise Solberg for «Den største forbrytelsen»
  • Karen Gravås for «Ninjababy»
  • Robert Stengård for «Kunstneren og tyven»

Beste kostyme

  • Anne Pedersen for «Den største forbrytelsen»
  • Ida Toft for «Dianas bryllup»
  • Ingjerd Meland, Marianne Stranger, Itonje Søimer Guttormsen, Birgitte Larsen og Nina Buer Brun for «Gritt»

I år var det 23 langfilmer med i konkurransen, hvorav åtte dokumentarer og syv barnefilmer.