Geirr Lystrup (1949 – 2025)

Da Geirr Lystrup ble medlem i Dramatikerforbundet i 1994 hadde han lenge gjort seg bemerket som visesanger, gitarist og komponist.

Redaksjonen, 27.06.2025

Geirr Lystrup

Geirr Lystrup
Foto: Hamar arbeiderblad

Som dramatiker debuterte han medGranatengelen som ble produsert av Klomadu Teater.

I 1995 kom Brakar og Joanna, produsert av Hedmark Teater basert på Lystrups musikkspill med samme tittel. Samme stykke ble produsert og turnert av Riksteatret noen år senere.

I 1997 kom Maurits og den store barnålkrigen og var en samarbeidsproduksjon mellom Nordland Teater, Gruben barneskole og Rana Musikkskole. Stykket er basert på Lystrups skuespill og ble spilt i Kinoteatret i Mo i Rana.

Samme år ble Harold Hare og Shalai- mysteriet, basert på Lystrups manus, produsert av Beaivváš Sámi Teáhter i samarbeid med Justisdepartementet og politiet i Finnmark.

Som romanforfatter gav Lystrup ut flere barnebøker, den siste, Dino saur den yngre som ble utgitt i 2024.

Lystrup fikk fem Spellemannspriser og en rekke andre utmerkelser.

Det ble sagt av musikkprodusent om Geirr Lystrup at han var en drøm å samarbeide med, som var en som visste hvordan alle prosesser var skrudd sammen. Gjennomkultivert var et ord som ble trukket frem ved beskrivelse av Lystrup.

Vi minnes Geirr Lystrup