Barthold Halle (1925 – 2025)
Barthold Halle er gått bort. I mai ville han fylt 100 år.
Redaksjonen, 19.02.2025

Barthold Halle
Foto: Privat
Barthold var instruktør og dramatiker. Han startet som ung altmuligmann ved Studioteatret i Oslo og fortsatte raskt til å bli en betydningsfull, først og fremst, regissør.
Men han var også dramatiker. I 1973 ble han medlem i Dramatikerforbundet basert på oppføringen av eget verk Tordenshow, et uhistorisk stykke om Tordenskiolds liv fra vugge til grav i form av en teaterlek. Videre skrev han Roser i ørkenen, om Henrik Wergeland. Stykket ble satt opp på Centralteatret, ble transmittert i tv, oppført i Radioteatret samt utgitt i bokform.
Bartholds tredje verk var Ola fra Sandefjord, om sjøfolk under den andre verdenskrig, og ble satt opp på og turnert med, Riksteatret. Hans hørespill, Amalie og Bjørnstjerne, basert på brevvekslingen mellom Amalie Skram og Bjørnstjerne Bjørnson, ble sendt i Radioteatret første gang i 2010.
Barthold var først kunstnerisk konsulent og instruktør på Oslo Nye Teater før han var teaterets sjef i perioden 1978 til 1984. Som teatersjef var han bl.a. avgjørende for utviklingen av figurteater som kunstform.
Han var så en av bidragsyterne i Intimteatret som ble etablert av Merete Skavlan og Gerhard Knoop i 1991, der ny norsk dramatikk stod sentralt.
Barthold mottok flere priser:
For figurteateroppsetninger av Astrid Lindgrens Mio, min Mio, Henrik Ibsens Hedda Gabler og William Shakespeares Stormen i 1999 ble han tildelt Tyrihansprisen.
Året etter mottok han Dramatikerforbundets Hans Heibergs Minnestipend og i 2002 ble han slått til Ridder av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden for sin innsats som sceneinstruktør.
I foredraget hans, som ble publisert i Dramatikerforbundets jubileumsbok utgitt i anledning av forbundets 75-årsdag, snakker han om scenetekst og regi – fra begynnelse til nåtid, og reflekterer over egen erfaring. Han sier bl.a.:
«Jeg har altså vært på begge sider av bordet. Jeg har vært instruktør for omtrent 150 forestillinger i alle dramatiske sjangre, opera, dukketeater, fjernsyn, litt film, men mest talt dramatikk. Min innsats som dramatiker har vært beskjeden. Jeg har nok sett på meg selv, som en leverandør av stoff til egne iscenesettelser. Jeg har aldri opplevd mine tekster iscenesatt av andre. De stykkene jeg har laget har vært skrevet i korte scener. Jeg tror ikke jeg har evnen til å gjennomføre et lengre sammenhengende spenn i en dramatisk handling.»
Til gjengjeld iscenesatte han et hundretall av andres manuskripter.
Vi minnes Barthold Halle